Z výsadby ovocné aleje jabloní a slivoní mezi obcemi Kaliště a Ondřejovem. Pro všechny to byl takový malý svátek před adventním veselím.
Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na malebném území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Přesně 34 nových jabloní a švestek olemuje její 135metrový štěrkový úsek mezi Kalištěm a Ondřejovem po obou stranách cesty, jabloně vlevo a slivoně vpravo (směrem od Kaliště), a zpříjemní tak výlety chodcům i cyklistům. „Vodnické vycházky patří mezi oblíbené turistické cíle dětí i dospělých. Stezka má 13 naučných zastavení včetně interaktivních prvků pro malé návštěvníky a celou trasu doprovází i ilustrace místního rodáka Josefa Lady. Nové stromy zvýší nejen celkovou estetiku daného úseku stezky, ale také pohodlí pro všechny pěší i cyklisty, kterým vytvoří příjemný stín i přirozenou bariéru vůči prachu nebo hluku z okolí,“ uvedla Renata Kalcovská, starostka obce Kaliště.
O výsadbu ovocného stromořadí se postarali samotní obyvatelé Kaliště, Lensedel a Poddubí, včetně zástupců obecních spolků. „Máme rádi naši obec. Navíc je to výborný nápad, vysadit u dříve náletovými křovinami obrostlé cesty něco, co do tak malebné krajiny jako je ta naše, vždy neodmyslitelně patřilo. Tedy ovocné stromy. A mít v přírodě stromy s cedulkou, že je v uvozovkách náš, je to docela poetické. Zvláště, když se budeme chodit dívat, jak se mu daří a pečovat o ně,“ uvedla například Veronika Strupková u čerstvě zasazené jabloně. Manžel Jiří se syny Filipem a Kubou se již přitom na protější straně cesty vyhlíželi, kde růst a košatět jejich slivoň.
Prakticky stejně hovořili i další účastníci adventové ovocnářské výsadby. „Budeme to zde mít hezčí a něco po nás zůstane i příštím generacím,“ shodli se manželé Josef a Veronika Honsovi, kteří rovněž přišli se svými dětmi Radkou a Tomášem. I přes poměrně chladné počasí a větrno nikdo nenechal doma ani smysl pro humor. Takže se například všichni už nyní v předstihu těšili na to, až jednou budou mít vlastní ovoce na domácí calvados či slivovici.
Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stovky alejí a letos k nim přibývají desítky dalších. „Velký zájem o výsadbu nebo obnovu alejí nás nesmírně těší. Je vidět, že si lidé uvědomují význam zeleně v blízkosti svého bydliště. Nové stromy v rekreační lokalitě u obce Kaliště zpříjemní relaxační i poznávací místním i turistům,“ poznamenala ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.
Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí například svou schopností zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také ovzduší zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.