Oba bloky bez elektřiny, respektive bez ani jedné z mnoha záloh. V takovém stavu se na papíře ocitla Jaderná elektrárna Temelín. Scénář cvičení nutil odborníky zprovoznit jeden z deseti dieselgenerátorů. To se povedlo na druhém bloku. Na prvním bloku byla situace ještě složitější. Hasiči ve spolupráci s techniky museli pro chlazení reaktoru připojit mobilní dieselgenerátor a mobilní čerpadlo.
„Nešlo o štábní cvičení. Činnosti jsme procvičovali reálně. Jejich rozsah byl relativně velký, hodně vidět byli hasiči, nicméně důležité úkoly plnili i ostatní účastníci cvičení,“
Do posledního letošního cvičení se v Temelíně zapojila stovka odborníků. Vedle hasičů to byl například i havarijní štáb elektrárny, strojníci nebo dozimetristé. Odborníci v havarijním štábu přijímali opatření, hasiči a strojníci pak reálně činnosti prováděli. Reálné bylo například i tankování nafty, tentokrát z nádrže pod jedním z dieselgenerátorů. Hasiči také po areálu elektrárny rozmístili hned několik mobilních detektorů na měření radioaktivity. Ty by elektrárna využila v případě výpadku standardního teledozimetrického systému. Mobilní detektory pak radioaktivitu měří neustále a výsledky po 10 minutách posílají například do havarijního štábu nebo centrální dozorny radiační kontroly.
V Temelíně letos celkově cvičili desetkrát. Scénáře byly různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií. Energetici cvičili i ochranu proti teroristickému útoku.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.