Zavážení probíhalo pod vodou a dálkově ovládaný stroj umísťoval palivové soubory na přesně stanovené pozice, které zajistí rovnoměrný vývin tepla a omezí vliv neutronů na nádobu reaktoru. „Čtvrtinu aktivní zóny reaktoru tvoří nové soubory, naopak nejstarší budou v reaktoru pracovat už čtvrtým rokem,“ upřesnil Jak Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Během přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj přibližně pět kilometrů. Jeho maximální rychlost dosahovala necelých 30 centimetrů za vteřinu. V průběhu zavážení se ale liší. „Například vlastní palivový soubor zasouvá zařízení na pozici v reaktoru rychlostí tři centimetry za vteřinu,“ poznamenal Jan Kruml.
Pohyb každého palivového souboru sleduje obsluha stroje pomocí speciální kamery. Další kamera přenáší manipulace s palivem například i do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Bezpečnostní kontroly provádí i český jaderný dozor.
Aktuálně je v provozu pět z šesti komerčních jaderných bloků v České republice. Druhý temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva odstaven od 24. června. (vice zde Temelín zahájil odstávku druhého bloku o týden dříve | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz))
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.