Celkový pohled na Masarykovo zdymadla a vodní elektrárnu Střekov.
Vodní elektrárna Střekov dodala v roce 2016 pomocí trojice vertikálních Kaplanových turbín do rozvodné sítě 89 658 620 kWh ekologicky čisté energie. „Celoročně by tak mohla vyrobenou elektřinou zásobovat například města Teplice, Děčín, Chomutov či téměř polovinu Ústí nad Labem nebo Liberce,“ říká Martina Ungrová, jednatelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, vlastníka licence pro výrobu ekologické elektřiny ve vodní elektrárně Střekov.
Na výrobu stejného množství energie klasickou cestou je přitom zapotřebí zhruba 99 620 tun uhlí, což je v přepočtu vlaková souprava s 2 491 vozem, každý se 40 tunami uhlí. Pokud by jedna vlaková souprava měla 15 vagónů + lokomotivu, bylo by jich celkem 166. Vodní elektrárna Střekov je tak smysluplným příspěvkem Skupiny ČEZ do energetického mixu klasické, obnovitelné a jaderné energie.
Vodní elektrárna Střekov je v provozu již od roku 1936, má trojici vertikálních Kaplanových turbín s celkovým instalovaným výkonem 19,5 MW. Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje bezpečnou migraci ryb díky modernímu rybímu přechodu.
Loni se do útrob elektrárny podívalo 665 návštěvníků. Například si ji prohlédli žáci ze základních škol v Děčíně, Ústí nad Labem a Mšeného – lázní, a také posluchači Vysoké školy báňské v Ostravě, senioři z klubů v Mostě a Praze, členové Vodárenského svazu západního Krušnohoří ve Spolkové republice Německo, zaměstnanci Dopravního podniku či Památkového ústavu v Ústí nad Labem.