Záchranná stanice v obci Bor u Proseče funguje od roku 1998 a zachránila tisíce nejen zraněných opeřenců, ale i dalších živočichů. Částka od Nadace ČEZ pomůže s financováním, modernizací a dovybavením areálu Záchranné stanice na Pasíčkách. Prostředky jsou využity na výstavbu nového multifunkčního komplexu voliér pro léčbu a rehabilitaci ptáků i savců s možností úpravy velikosti jednotlivých voliér. Současně vznikají nové voliéry pro rehabilitaci čápů a brodivých ptáků a dvě voliéry pro drobné ptačí druhy. Do letošního září by mělo být hotovo. Na výstavbu přispěla Nadace ČEZ částkou 1 milion korun.
V rámci dalšího projektu Nadace ČEZ přispěla 100 tisíc korun na podporu mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany velkých šelem – rysa ostrovida a vlka obecného. Společně s Lesoochranárskym zoskupeniem VLK ze Slovenska bude spolupráce zaměřena na ochranu vzácných šelem.
„Každý rok zachráníme téměř 2 tisíce zvířat a navštíví nás více jak 10 tisíc zájemců o přírodu a ekologii. Počet návštěvníků i účastníků vzdělávacích programů. A přijímaných poraněných zvířat se výrazně zvýšil a s tím i náklady na provoz a léčbu zraněných živočichů. Nutně jsme Záchrannou stanici potřebovali rozšířit, což se povedlo. Snažíme se prostředky získat z různých operačních programů i nadací. Nadace ČEZ nás podporuje pravidelně již několik let a my jsme za to velmi rádi,“ upřesňuje Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.
Areál Záchranné stanice volně žijících živočichů „Pasíčka“ je zařízením Českého svazu ochránců přírody a nachází se poblíž obce Bor u Skutče. Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navracením zpět do přírody, zejména z území Pardubického kraje a části kraje Vysočina. Z tohoto důvodu zde vyrostlo uskupení různých léčebných voliér a kotců zejména pro ptáky, kteří tvoří největší část pacientů zařízení. Ročně projde zařízením okolo 1800 zraněných zvířat, navrátit zpět do přírody se daří přes 65 % z nich. Mimoto jsou řešeny operativně případy v terénu, a to například navracení mláďat, přemisťování spadlých hnízd, přisazování k adoptivním rodičům, odchyty ptáků v halách či supermarketech a podobně. Část areálu slouží pro ekologickou výchovu a ročně se ekovýchovných programů účastní více jak 8 000 dětí i dospělých a více jak 10 tisíc zájemců z řad veřejnosti stanici navštíví.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz