Podstatou projektu Okolo Ostravy napříč handicapy bylo objetí okruhu kolem moravskoslezské metropole v délce asi 50 kilometrů – na kolech, kolečkách, bruslích i koloběžkách. Aby se projížďky mohl zúčastnit opravdu kdokoliv, rozdělili organizátoři okruh na menší části. K jednotlivým etapám se mohl připojit nebo od nich naopak odpojit úplně každý dle vlastního uvážení, výjimkou nebyly ani četné zastávky k občerstvení či procházce okolní přírodou. Akce se skutečně zúčastnili sportovci nejrůznějšího věku, zdravotního stavu nebo fyzické kondice. Spojovala je chuť trávit čas aktivním způsobem nehledě na přítomnost nebo míru postižení. Cílem odpolední projížďky bylo Trojhalí Karolina.
Projížďka Okolo Ostravy, která se připojila k sérii celonárodního projektu Okolo měst napříč handicapy 2016, dokázala vytvořit silný fungující tým, který bez ohledu na zdravotní stav jeho členů táhnul celý páteční podvečer za jeden provaz. Sám navíc pomáhal překonávat handicapy také místnímu spolku Apropo, jehož projekt při této příležitost nasadila do mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. „Díky uživatelům aplikace EPP Pomáhej pohybem se síly zdravých i handicapovaných účastníků nedělní projížďky spojily ještě pro další dobrou věc. Svým vlastním pohybem dokázali díky zapnuté aplikaci nasbírat body pro tělesně postižené klienty spolku Apropo, jemuž jsme poté mohli předat šek na 60 tisíc korun,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.
Posláním Apropo je systematicky zlepšovat podmínky pro kvalitu života lidí s tělesným postižením. Kromě zprostředkovávání osobní asistence k zajištění každodenních potřeb a provozu informačního servisu pro ně pořádá rovněž pravidelné rekondiční pobyty. „Výtěžek z akce Okolo Ostravy nám pomůže uhradit náklady spojené s uspořádáním jednoho z nich. Účastníky v průběhu pobytů učíme, jak cíleně řídit svou osobní asistenci tak, aby i přes těžký fyzický handicap mohli žít samostatný a kvalitní život. Kromě získávání nových poznatků a zkušeností, které poté mohou aplikovat i v domácím prostředí, si odvážejí i nově nabytá přátelství a psychické i fyzické uvolnění z několikadenní intenzivní rehabilitace, kterou jim v rámci pobytů rovněž zprostředkováváme,“ sdělil hospodář spolku Apropo Radim Běleš.
Prostřednictvím aplikace EPP Pomáhej pohybem lze celoročně podporovat i další neziskové projekty, a to hned několika druhy pohybu. Aplikace zaznamenává například chůzi, běh, jízdu na kole, lyžování i tanec. Funguje také jako klasický sporttracker, který generuje statistiky osobních výkonů dle několika hledisek. Celkem už s aplikací EPP Pomáhej pohybem sportuje více než 173 tisíc lidí. Více na www.pomahejpohybem.cz.