Zdroj: Freepik.com
Co je program Nová zelená úsporám?
Tento dotační program funguje v České republice již několikátým rokem, je financován Ministerstvem životního prostředí a spravuje ho Státní fond životního prostředí ČR. Jeho cílem je především snížit spotřebu energie a emise skleníkových plynů. Měl by podporovat domácnosti ve snaze o energetickou soběstačnost, a tím zlepšit kvalitu života.
Kdo může využít dotace z programu Nová zelená úsporám?
Široký výběr dotací mohou využít majitelé rodinných domů i bytů, kteří chtějí investovat do energeticky úsporných opatření, jako je například tepelné čerpadlo, fotovoltaická elektrárna, zateplení, řízené větrání s rekuperací a mnoho dalších. O dotace mohou žádat také lidé, kteří bydlí v rekreačních objektech.
Pokud budou realizovány všechny projekty na FVE, pokryjí na konci roku 2025 10 % průměrné spotřeby energií v domácnostech. Výroba elektřiny z FVE nahradí do konce roku 2025 v přepočtu 974 tisíc tun hnědého uhlí.
Tip: Začněte vyrábět vlastní elektřinu ze sluneční energie. Rádi vám pomůžeme s návrhem i realizací fotovoltaické elektrárny.
Na co můžete dotaci získat?
V rámci dotačního programu máte několik možností, na co finanční pomoc získat. Může se jednat například o výměnu kotle a kamen, šetrný způsob vytápění, solární ohřev vody, rekuperaci, výstavbu zelených střech, instalaci stínicí techniky, domácí dobíjecí stanici pro elektromobily, výsadbu komunitní zeleně u bytových domů a nově také o hospodaření s dešťovou vodou (došlo ke sloučení s programem Dešťovka).
K dotaci přibude ještě vysoký bonus
Dotaci si v některých případech můžete ještě zvýšit i díky systému bonusů. Obecně plátí, že čím víc opatření uděláte, tím vyšší bonus získáte. Za každou kombinaci opatření získáte 10 000 Kč u rodinných domů a 20 000 Kč u bytových domů. Další bonus navíc dostanou žadatelé v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Speciálním bonusem je pak kombinace s kotlíkovou dotací, který může dosáhnout až 75 000 Kč.
Nová etapa programu Nová zelená úsporám odstartuje v září 2023
Základní nastavení programu letos zůstane beze změny, ale počítá se s rozšířením na další domácnosti, které by se mělo zaměřit mimo jiné na mladé rodiny s omezenými finančními prostředky. Program „Oprav dům po babičce“ by měl motivovat mladé rodiny, aby se pustily do renovací a realizovaly energeticky úsporná opatření díky finanční injekci. V plánu je zatím financování formou záloh a kombinace dotace a výhodné půjčky. Konkrétnější obrysy program dostane během června 2023, spuštění nové etapy pak připadá na září tohoto roku. Zároveň se plánuje také rozšíření podpory na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.
Tip: Na kolik peněz z dotačního programu máte nárok, si můžete ověřit na stránkách novazelenausporam.cz. Jak vysoký bonus získáte pak najdete v pokynech pro žadatele rodinných domů nebo v pokynech pro žadatele bytových domů.
Další etapa programu Nová zelená úsporám Light odstartovala 2. 5. 2023
V rámci dotačního programu funguje ještě Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light). Jedná se o odnož dotačního programu Nová zelená úsporám speciálně určenou pro domácnosti s nižšími příjmy. Využít ji mohou senioři a domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení. Prostředky se navyšují z původních 1,5 miliardy na 6 miliard korun. Enormní zájem je především o solární systémy, které dokážou pokrýt až 80 % spotřeby tepla na ohřev vody. Kromě dotace ve výši 150 000 Kč na zateplení včetně výměny oken a vchodových dveří je možné získat dalších 90 000 Kč na pořízení termického nebo fotovoltaického systému na ohřev vody. První vlna skončila 30. 4. a hned od 2. 5. 2023 začala další etapa.
Poradci z programu NZÚ se budou nově prokazovat speciálními průkazkami
Kvůli opakovaným kauzám, ve kterých se podvodníci vydávali za poradce NZÚ, se budou poradci nově prokazovat speciálními průkazkami. Poradenství v této oblasti je zcela zdarma a hradí jej stát, proto kdokoli, kdo by chtěl za své poradenství inkasovat poplatek, není proškoleným poradcem NZÚ. Identifikační průkaz obsahuje fotografii a identifikační údaje, podle kterých bude možné na webových stránkách www.novazelenausporam.cz ověřit, zda je držitel skutečně oprávněný k poskytování poradenství.
Nízkopříjmovým domácnostem pomohou i kotlíkové dotace
Nízkopříjmové domácnosti mohou dále získat až 95% podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva (1. a 2. emisní třída). Vyměnit je mohou za tepelné čerpadlo (max. dotace činí 180 000 Kč) nebo za kotel na biomasu (max. dotace činí 130 000 Kč). Pokud jste už tuto výměnu provedli, o dotaci si můžete zažádat i zpětně. Podmínkou ovšem je, že výměna proběhla po 1. lednu 2021. Jednotlivé kraje vyhlásí výzvy do konce června 2023 a žádosti začnou přijímat už během léta.
Příklad: Kolik domácnosti ušetří se solárním ohřevem vody?
Domácnost tvoří 2 senioři, kteří se rozhodnou instalovat solární ohřev vody. Na dotacích získají až 90 000 Kč a díky solárnímu systému na ohřev vody ročně uspoří 3 925 Kč.
Čtyřčlenná rodina pobírá příspěvek na bydlení. Řadí se tudíž mezi nízkopříjmové domácnosti. Po instalaci fotovoltaického systému na ohřev vody získají dotaci ve výši až 90 000 Kč a k tomu ročně uspoří 10 913 Kč.
Využijte bezplatné poradenství, jak zažádat o dotaci
Některé firmy nabízejí svým zákazníkům možnost vyřízení žádosti o dotaci. Pokud tuto možnost nemůžete nebo nechcete využít, využijte bezplatné poradenství hrazené státem z Národního plánu obnovy. Odborníci vám bezplatně pomohou získat informace, proberou s vámi možnosti dotací a pomohou vám projít celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace. V rámci dotačního poradenství bude postupně docházet k posilování kapacit a ke zkvalitňování poskytovaných služeb.