Přestože Temelín stále patří mezi nejnovější jaderné elektrárny v Evropě a teprve na konci roku oslaví dvacet let od prvního připojení k přenosové síti, nebylo periodické hodnocení formalitou. Na obnově povolení k provozu prvního bloku pracoval už od konce roku 2018 tým expertů. Státnímu úřadu museli dodat mimo jiné dvacet takzvaných průkazů. V praxi šlo vždy o rozsáhlý balík dokumentace, posudků, plánů a analýz. Odborníci je předávali především zabezpečenou elektronickou formou, v opačném případě by tiskárnami prošlo přes 163 000 papírů o váze malého sportovního auta.
„Na dokumentaci i fyzických kontrolách pracovaly řádově desítky expertů ČEZ a výsledkem je velmi detailní přehled, který je důležitý pro jaderný dozor, ale i pro nás a naše plány,“
Vydání povolení spojil Státní úřad pro jadernou bezpečnost s řadou podmínek. Obecně platí, že provoz je možný jen tehdy, kdy nejvyšší prioritou je vždy bezpečnost zařízení.
„Získání povolení neznamená, že máme hotovo a usneme na vavřínech. Čeká nás ještě temelínský druhý blok. Stále si musíme být jistí stavem technologie, se kterou pracujeme,“
Zatímco v případě prvního temelínského bloku, který byl poprvé připojen k přenosové síti v 21. prosince 2000 už začínají platit nově vydané podmínky, ČEZ začal pracovat na stejném procesu pro druhou výrobní jednotku. Ta byla spuštěna o dva roky později.