Interaktivní výstavu Concerto Glassico se dvěma vloženými tematickými expozicemi je v prostorách Toskánského paláce na Hradčanském náměstí otevřena denně od 10 do 17 hodin až do 28. srpna 2016. Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma.
Nejrozsáhlejší prezentace českého sklářství a bižuterie za posledních 25 let se účastní přední sklářské a bižuterní firmy, školy a výtvarníci. Oproti řadě dalších akcí představujících sklo a bižuterii se vymezuje svým nestandardním a komplexním pojetím tématu. „Standardní akce, představující sklo a bižuterní výrobky, jsou často individuálními prezentacemi, které propagují pouze omezený sortiment jedné či několika málo firem. Concerto Glassico je ale komplexní koordinovanou prezentací ve všech souvislostech, odhalující jedinečnost českého skla, techniky jeho zpracování, význam sklářského školství i fantazii českých výtvarníků,“ vysvětlil podstatu výstavy předseda pořádajícího spolku České umění skla Jiří Říha.
Realizaci Concerto Glassico 2016 podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „S podporou výstavy v krásných historických prostorách Toskánského paláce, jejímž jádrem je prezentace skla a bižuterie, které má v České republice dlouholetou tradici, jsme neváhali. Je připomínkou řemeslnosti, umění a fantazie českých sklářů i historického vývoje tohoto řemesla,“ poznamenala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
„Snažíme se, aby výstava nebyla statickým výčtem výrobků nebo suchým textem o historii skla. Má být zážitkem; ponořením se do krásy a mnohotvárnosti skla, živou ukázkou řemeslné dovednosti českých sklářů a inspirací pro mladou generaci,“ dodal k tomu Jiří Říha. Návštěvníci proto mohou zhlédnout i názorné ukázky ruční sklářské práce ve tvůrčí dílně, přičemž některé techniky si mohou dokonce sami vyzkoušet. Na výstavě nechybějí ani skleněná hudba Vetrachord a palisáda z vypálených sklářských dřevěných forem. Navíc je obohacena o dvě tematické vložené expozice. První z nich s názvem České sklo za vlády císaře a krále Karla IV. je připomínkou doby, která se významně zasloužila o rozvoj českého sklářství, a oslavou 700 let od narození tohoto významného panovníka. Druhá vložená expozice „Skleněné rozhovory“ vzdává hold dalším osobnostem, které se významně zasloužily o české sklo.