Energetici původně připravili projekt Osvětlení za korunu hlavně pro menší obce, které nedosáhnou na dotace. Jejich starostové dnes obrací každou korunu dvakrát a díky nulovým pořizovacím nákladům na světla mohou investovat do jiných oblastí. Nový ekonomický model ale vzhledem k současné ekonomické situaci začali využívat i ve městech.
Například ve Zlatých Horách vyměnily ČEZ Energetické služby bezmála 500 svítidel, spotřeba energie se tím snížila z původních 182 MWh na 45 MWh, což městu přinese úsporu přesahující 75 procent. „Produkt nám umožnil zmodernizovat veřejné osvětlení bez vstupní investice. Součástí smlouvy je i údržba svítidel po dobu deseti let a jejich následné předání městu. Díky tomu můžeme realizovat jiné potřebné investice, například rekonstrukci rozvodů a kanalizace v panelových domech nebo výměnu řídícího systému předávacích stanic v rámci centrálního vytápění,“ vysvětluje starosta Zlatých Hor Milan Rác. A s úsměvem dodává, že peníze se budou hodit i příští rok, kdy bude město hostit Mistroství světa v rýžování zlata.
Ve Všerubech, kde Energetické služby instalovaly „za korunu“ 277 nových svítidel, přinese modernizace veřejného osvětlení ještě vyšší úsporu. Spotřeba energie za nasvícení silnic a veřejných prostranství tam podle propočtů klesne o 78,4 procenta ze 96 na 20 MWh ročně. „Těšíme se, že nám to přinese nejen významné úspory nákladů na elektřinu, ale i snížení světelného smogu, a to díky novým lampám, které svítí jen tam, kam mají, a neoslňují celé okolí,“ říká starosta Všerub Václav Červenka.
Projekt Osvětlení za korunu je založený na tom, že obce a města si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po smluvní době pronájmu, kdy se staráme také o provoz a servis svítidel, přejde osvětlení do majetku měst a obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20-25 let.
Zajímavá je také technická stránka investice. Většinou se totiž jedná o výměnu dosluhujících výbojkových svítidel se sodíkovými zdroji, které jsou nákladné na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba, a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady.