Už loni v létě oznámil ČEZ zvýšení výkonu prvního bloku díky novým separátorům. Zařízení v nejaderné části elektrárny, které z páry odděluje vlhkost a páru pak přihřívá, zvedlo výkon bloku o 4 MWe na 1086 MWe. Na výrobě se to projevilo okamžitě, v lednu navíc pomohly i chladné teploty.
„V těchto dnech se teplota chladicí vody mezi chladicími věžemi a kondenzátory pohybuje kolem 13 °C, což je optimální. Výkon reaktoru se nezměnil, ale loni jsme, kromě výměny separátorů, dokázali vyladit i provoz turbín v nejaderné části. Zjednodušeně se to dá přirovnat k úpravě aerodynamiky automobilů, která při stejném výkonu motoru přinese vyšší rychlost,“
Podle vedení divize jaderná energetika se bude ČEZ i nadále zaměřovat na bezpečnost a efektivitu svých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.
„Nejvyšší prioritou vždycky bude bezpečný provoz, i když jsme instalovaný výkon obou elektráren zvýšili už o 568 MWe a věřím, že, co se efektivity výroby týče, ještě úplně nekončíme,“
Chladné počasí temelínské výrobě tradičně přeje. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob připadá na leden nebo na prosinec. Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje i s vyšší spotřebou elektřiny v zimě.
„Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“
S lednovou výrobou temelínské elektrárny by jihočeské domácnosti vystačily patnáct měsíců. Reaktoru se zima nijak nedotýká. Díky speciální ochranné budově jsou zde podmínky stabilní po celý rok. Nejvyšší denní výrobu dosáhly oba temelínské bloky v úterý 25. ledna, konkrétně 52 898 MWh. Naopak nejméně to bylo 52 493 v sobotu 1. ledna.