
Zdroj: Freepik.com
Odkud se bere zemní plyn?
Plyn se nejprve musí vytěžit a pak se dostává na burzu, kde ho nakupují dodavatelé. Jeho cena na burze se mění s ohledem na různé faktory, jako je dostupnost nebo spotřeba. Když přijde obzvlášť mrazivá zima a poptávka po teple vzroste, zásobníky plynu se vyprázdní. V dalším období se pak logicky zvýší poptávka a společně s ní také cena plynu. To ale nejsou jediné faktory, které se promítnou do finální částky. Vliv má například i politická situace ve světě, aktuální měnové kurzy nebo to, na jakém území se plyn vytěžil.
Cenu plynu na burze tak mohou negativně ovlivnit například konflikty ve světě nebo sankce, které se uvalí na některé státy. V posledních letech jsme mohli sledovat prudké kolísání cen. Například v roce 2022 cena plynu na burze dosáhla rekordních hodnot kvůli ruské invazi na Ukrajinu, zatímco v roce 2023 se ceny stabilizovaly díky zvýšeným dovozům z Norska a USA.
Průměrná cena plynu 2025 se skládá z neregulované a regulované části
Neregulovaná složka tvoří asi 70 % celkové ceny, kterou za plyn zaplatíte a určuje ji právě dodavatel obchodující s plynem na burze. Zahrnuje například měsíční poplatek dodavateli a cenu za samotný plyn, kterou si dodavatel stanovil.
Regulovaná složka ceny, která tvoří asi 30 %, zahrnuje poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu (OTE). Tento poplatek je stanoven Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a distributorem plynu, který vám je přidělen podle distribučního území (adresy odběrného místa).
Regulace cen plynu a vliv na spotřebitele
Regulace cen plynu se týká hlavně distribuce a přepravy, jejichž poplatky stanovuje Energetický regulační úřad. V krizových obdobích, jako byla energetická krize v roce 2022, stát zasáhl v roce 2023 i do samotné ceny plynu stanovením cenového stropu. Taková opatření pomáhají stabilizovat trh a chránit spotřebitele před extrémními výkyvy cen. Kromě regulace cen stát podporuje také úsporná opatření a investice do alternativních zdrojů energie.
Proč se plyn účtuje v kWh a na plynoměru najdete údaje v m3?
Zatímco vám dodavatel plynu účtuje spotřebu v kilowatthodinách, plynoměr ukazuje spotřebu v m3. Spalné teplo plynu se totiž může drobně lišit. Účtování v kWh je tím pádem přesnější. Abyste si dokázali cenu přepočítat sami, postačí vám vědět, že 1 m3 odpovídá přibližně 10,55 kWh.
Přepočet plynu na kWh
Základními jednotkami, se kterými se při převodu ceny plynu počítá, jsou kWh nebo m3. Při převodu je přibližný koeficient pro převod mezi jednotkami je 1 : 10,55, to znamená, že:
1 m3 = 10,55 kWh
A jak s tím naložit v praxi? Spotřebu za poslední období zjistíte snadno porovnáním současného údaje na plynoměru s tím předchozím. Od většího čísla jednoduše odečtete to menší. Zjistíte tak, že jste spotřebovali například 1500 m3. Převod na kWh bude pak vypadat následovně: 1500 × 10,55 = 15 825 kWh. Pokud byste potřebovali údaj v MWh, pak výsledek vydělíte 1000. V našem příkladu tedy 15 825 kWh : 1000 = 15,825 MWh.
Tip! Prohlédněte si aktuální ceník plynu a mějte svou spotřebu neustále pod kontrolou v aplikaci MŮJ ČEZ.
Průměrná spotřeba plynu v českých domácnostech
Pokud se ptáte, kolik je průměrná spotřeba plynu v bytě nebo v rodinném domě, není úplně jednoduché na to odpovědět. Vždy záleží na tom, zda daná domácnost plynem i topí, používá ho na ohřev vody nebo na něm vaří. V případě, že použijeme hrubý odhad, dá se říct, že např. domácnost ve velkém dvoupatrovém zatepleném domě, která plynem topí i na něm vaří, může mít roční spotřebu i 16MWh. V bytě to pak může být i o polovinu méně při stejném počtu osob.
Tip! Zajímá vás, jak snížit spotřebu energií u vás doma? Podívejte se na praktické články a krátká edukativní videa od českých odborníků na portále ČEZ Akademie.