Nejúspěšnějším řešitelem úloh 65. ročníku matematické olympiády byl Filip Bialas z Prahy, který si s příklady snadno poradil: „Letošní celostátní kolo nebylo tak těžké jako v předchozích letech, všechny úlohy mi krásně sedly a povedlo se mi je vyřešit včas,“ říká. Filip však není v matematice žádným nováčkem: „Matematice se více věnuji asi od tercie, kdy jsem si uvědomil, že mě opravdu baví a začal se účastnit matematických soutěží. Na olympiády se připravuji vždy po celý rok, doporučit mohu například celoroční Matematický korespondenční seminář pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou UK.“
Letošní vítěz celostátního kola matematické olympiády Filip Bialas z Gymnázia Opatov v Praze.
Celostátní kolo se letos odehrávalo v prostorech Gymnázia, Pardubice, Dašická i Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. V roli pořadatele zajistilo gymnázium všem 48 soutěžícím i dalším účastníkům také doprovodný program. „V pondělí čekala na všechny procházka Pardubicemi seznamující účastníky s historií města, večer si pak mohli odpočinout při divadelním představení Bláznivé nůžky. Druhý den byl program typicky pardubický, protože matematiky zavedl na dostihové závodiště,“ popisuje ředitel gymnázia Luděk Burian a dodává: „Doufáme, že jsme touto cestou studentům zpestřili celostátní kolo olympiády. Všem účastníkům patří náš obdiv, protože jen dostat se do posledního kola soutěže bylo velmi náročné.“
Nejúspěšnější řešitelé celostátního kola v létě pravidelně reprezentují Českou republiku na Mezinárodní matematické olympiádě (IMO). Mezi reprezentanty byl loni i Pavel Turek z Olomouce, který v současném celostátním kole získal stříbrnou medaili. Letošní 57. ročník Mezinárodní matematické olympiády se bude konat v Hongkongu a členové naší delegace budou vybráni na základě výsledků celostátního kola a výběrového soustředění.
Již šestým rokem je partnerem matematických a fyzikálních olympiád Skupina ČEZ, podle které jsou podobné soutěže velice důležité. „V České republice není o studium na technických školách dostatečně velký zájem a matematika s fyzikou představují nutný základ technického vzdělání. Snažíme se proto jít mladým nadaným studentům naproti a motivovat je ke studiu techniky. Nejen cenou pro ty nejlepší, ale také třeba možností získat grant na modernizaci učebny ve výši 200 tisíc korun pro jednu z těch nejúspěšnějších škol v olympiádách za daný rok,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor ČEZ.
Ladislav Kříž,
mluvčí Skupiny ČEZ
Systematickému náboru a podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. Připravuje například soutěž Vím proč pro žáky a studenty ZŠ a SŠ. Na stránkách www.vimproc.cz mohou vyhrát věcné ceny za natočení krátkého fyzikálního videa.
Více informací na http://www.kdejinde.cz/cs/pedagogove/matematicke-a-fyzikalni-olympiady.htmla nahttp://www.facebook.com/PracevCEZu