„Začali jsme už v 8 ráno, abychom nabitý plán výsadby stihli naplnit. Jedna skupina dobrovolníků si vzala na starost obnovu historicky doloženého ovšem již zaniklého obecního ovocného sadu. Nově jsou ve stráni vysazené například jabloně, hrušně, třešně, ořechy nebo švestky a na jejím úpatí rybízové keře. Ostatní se postarali o výsadbu dalšího obecního stromořadí,“ uvedl Jan Mašek, starosta Janova Dolu během úpravy zeminy u posledního zasazeného ovocného stromu nad obecním úřadem. Třešněmi a jeřáby tak byla dosázená a rozšířená ještě alej podél jedné z hlavních obecních komunikací.
Nových stromů se dočkalo také rozmezí mezi dvěma budoucími sportovními areály nad obcí. I když jejich realizace teprve proběhne, již je oddělují mladé lípy, tavolníky a javory. „Plánujeme zde multifunkční hřiště na jedné straně a dětské hřiště s areálem pro požární sport na straně druhé. Mezi nimi povede cesta s právě vysazovanými stromy,“ dodal ještě starosta. Kvitoval přitom pomoc Nadace ČEZ. „Na výsadbu více než dvou set kusů stromů a keřů jsme vynaložili zhruba 210 000 korun. Téměř dvě třetiny částky přitom pokryl nadační příspěvek z grantu Stromy.“
Z obnovy zeleně v obci měli všichni sázející radost. „Nikdy jí není dost, zvláště ovocných stromů ubývá. Proto jsme rádi, že jsme mohli obnovit obecní sad a rozšířit alej o třešně a jeřáby. Už se těším, až budeme sklízet první úrodu a přemýšlet, co s ní. Jestli koláče nebo kompoty či jen tak na zakousnutí…,“ řekla prakticky za všechny Marie Valášková. Až podle ní zmohutní stromy u sportovišť, budou zase poskytovat příjemný stín, což také nebude k zahození.
Česká města a obce nově vysazují nebo obnovují stromořadí s podporou Nadace ČEZ od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit zhruba dvě stě alejí
a letos k nim přibydou desítky dalších. „Dlouhodobě pomáháme městům a obcím, jež si uvědomují pozitivní vliv zeleně ve svém okolí. Těší nás, že nových stromů si váží i jejich obyvatelé, kteří se podobně jako v Janově Dole často do výsadbových prací i následné péče dokonce sami zapojují,“ uzavřela ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.
Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk, plní důležitou estetickou funkci.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz