Ředitel OJ Elektrárna Mělník a Teplárna Trmice Miroslav Krpec (vlevo) a generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s., Petr Hodek se zájmem sledují přednášku a prezentaci, která se týkala historie teplárenství v Ústí nad Labem. Hovořil o ní historik z ústeckého muzea Martin Krsek.
„Vývoj teplárenství v Ústí nad Labem je neodmyslitelně spjat s Teplárnou Trmice, která si letos připomíná sto let své existence. Protože obyvatelé krajského města by měli vědět, kdo a jak je centrálně zásobuje teplem, využili jsme možnosti spojit naše síly s univerzitou a muzeem. V rámci různě kulatých výročí jsme přitom našli i jedno společné téma – teplo. I když konference byla určena spíše pro odbornou veřejnost a zájemce z řad studentů, myslíme i na ostatní. Proto již nyní všechny, zvláště rodiče s dětmi, zvu na Den otevřených dveří Teplárny Trmice. Proběhne 4. června, přičemž kromě exkurzí do provozu je již nyní zajištěn i doprovodný kulturní program se zábavou pro děti i dospělé,“ uvedl Miroslav Krpec, ředitel OJ Elektrárna Mělník a Teplárna Trmice Skupiny ČEZ.
S kompletní historií, současností i s výhledy do budoucna teplárny pak přítomné seznámil Martin Rebhan, vedoucí odboru péče o zařízení Teplárny Trmice. Navázal tím na přednášku Martina Krska z Muzea města Ústí nad Labem, který hovořil o tom, jak se vyvíjelo teplárenství přímo ve městě. Mimo jiné i uvedl, že budova muzea byla vůbec první, která byla napojena na centrální zásobování teplem, takže v současné době má díky proběhlé rekonstrukci i spoustu historických artefaktů právě s vazbou na teplárenství. Patří mezi ně například původní rozvody tepla či různé druhy otopných těles, z nichž jde podle vzhledu a tvarů vysledovat postupný vývoj takzvaných radiátorů.
Aby toho na dané téma nebylo na konferenci s názvem, jak také jinak, Teplárenství v Ústí nad Labem, málo, ke slovu se dostali i předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s., Petr Hodek a místopředseda představenstva a obchodní ředitel Radim Sobotík. První hovořil o současné distribuci tepla a jejích současných trendech, druhý pak nastínil možnosti zásobování teplem a zdroje energie v budoucnosti.
Slova na téma historie, současnost a budoucnost se „červenou“ aulou ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně neslo i v dalších přednáškách. To když Václav Houfek, ředitel Muzea města Ústí nad Labem hovořil o jeho historii a budoucnosti, a také v případě samotné univerzity, když její pětadvacetiletou historii vystřídaly současnost a další rozvoj v podání Martina Nováka, prorektora pro rozvoj a informační technologie. Následně s desetiletou existencí a současností Fakulty výrobních technologií a managementu seznámil přítomné její děkan Štefan Michna.