Environmental – Životní prostředí
Snižování dopadů energetiky na životní prostředí je naším dlouhodobým cílem. Na odsíření, denitrifikaci, snižování emisí CO2 a modernizaci elektráren vynaložila Skupina ČEZ desítky miliard korun a soustavně s předstihem realizuje kroky, aby naplnila veškeré emisní a ekologické požadavky a limity. Mezi hlavní priority v oblasti životního prostředí patří dekarbonizace, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti.
Dekarbonizace
Snížíme emise CO2 v souladu s Pařížskou dohodou „well below 2 Degrees“ do 2030
Snížíme emisní intenzitu z 0,38 tCO2e/MWh v 2019 na 0,26 tCO2e/MWh v roce 2025 a 0,16 tCO2e/MWh v roce 2030
Snížíme podíl výroby elektřiny z uhlí z 39 % v roce 2019 na 25 % do roku 2025 a na 12,5 % do roku 2030
Odpad, emise znečišťujících látek a přírodní zdroje
Snížíme NOx z 23 kt v roce 2019 na 13 kt v roce 2025 a 7 kt v roce 2030
Zredukujeme SO2 z 21 kt v roce 2019 na 6,5 kt v roce 2025 a 3 kt v roce 2030
Obnovitelné zdroje
Vybudujeme 1,5 GW OZE do roku 2025 a 6 GW OZE do roku 2030
Respektujeme státem přijatou agendu pro udržitelný rozvoj – Strategický rámec Česká republika 2030 a aplikujeme dva hlavní principy Agendy 2030 přijaté OSN: kvalitu života a udržitelnost. Český strategický rámec vychází ze sedmnácti globálních cílů udržitelného rozvoje (SDGs / Sustainable Development Goals). S vybranými globálními tématy propojujeme strategii udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ. V roce 2015 státy přijaly Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj a jejích 17 cílů udržitelného rozvoje. V roce 2016 vstoupila v platnost Pařížská dohoda o změně klimatu, která řeší potřebu omezení nárůstu globálních teplot.
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) jsou výzvou k akci v rámci všech zemí – chudých, bohatých či se středními příjmy – k podpoře prosperity a zároveň k ochraně planety. Tyto země si uvědomují, že ukončení chudoby musí jít ruku v ruce s budováním strategií, které podporují hospodářský růst a řeší řadu sociálních potřeb, včetně vzdělávání, zdraví, sociální ochrany a pracovních příležitostí, a zároveň bojují proti změně klimatu a ochraně životního prostředí.
Skupina ČEZ poskytuje komplexní energetické poradenství a služby, které lze přizpůsobit potřebám zákazníků. Nabízíme energetická řešení pro jednotlivce i instituce: zákazníkům z řad domácností, průmyslových podniků, malých a středních firem, obcí, veřejných i soukromých organizací, nemocnic, škol, sportovišť a společností spravujících budovy a areály všeho druhu. V době energetické krize je naší prioritou dodávat našim zákazníkům bezpečnou, stabilní a cenově dostupnou energii. Naše energetická řešení přispívají ke snižování spotřeby energie a zlepšují kvalitu života našich zákazníků díky využití moderních technologií pro výrobu elektřiny a tepla, světelného komfortu a mobility.
Jako energetická společnost zastáváme klíčovou roli v ochraně klimatu. V roce 2021 jsme spustili zrychlenou strategii VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka. Mezi hlavní priority této strategie patří transformace našeho výrobního portfolia na nízkoemisní a cíl klimatické neutrality do roku 2040. Současný důraz na ochranu životního prostředí urychluje potřebu úspor energie. Chytrá řešení, pokročilé technologie a digitální transformace přinášejí odpovědi na otázky, jak snížit spotřebu energie. Podpora inovací a digitalizace odpovídá cílům VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka: je klíčem k úsporám energie a efektivnějšímu využívání přírodních zdrojů.
Pitná voda, kanalizace
Voda je pro výrobní zdroje Skupiny ČEZ po palivu nejdůležitější surovinou. Při výrobě elektrické energie má nezastupitelnou úlohu pro chlazení. V roce 2022 se Skupina ČEZ připojila k iniciativě UN CEO Water Mandate a zavázala se k odpovědnému hospodaření s vodou a k podávání pravidelných zpráv.
Průmysl, inovace a infrastruktura
V rámci VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka se Skupina ČEZ zavazuje k rozsáhlé digitalizaci distribučních sítí. Do roku 2025 chce poskytovat nejlepší zákaznickou zkušenost na trhu a všechny klíčové zákaznické procesy přenést on-line. Program digitalizace a jeho řešení budou přínosem pro obnovitelné zdroje, skladování energie, e-mobilitu a nové související služby.
Udržitelná města a obce
Koncept Smart City společnosti ČEZ ESCO pomáhá městům nastavit efektivní hospodaření s energiemi. Koncept je určen pro veřejný sektor a točí se kolem moderních technologií a obnovitelných zdrojů. S využitím špičkových technologií zlepšuje Smart City životní prostředí a šetří veřejné rozpočty. E-mobilita pomáhá snižovat emise a představuje pro společnosti šanci na další růst. Věnujeme pozornost celému hodnotovému řetězci, včetně synergií mezi různými zelenými produkty (fotovoltaika, skladování energie atd.).
Odpovědná výroba a spotřeba
Skupina ČEZ si je vědoma rostoucí důležitosti správného nakládání s odpady a ochrany přírodních zdrojů. Na odpad proto nahlížíme jako na nový zdroj a materiál, ve všech krocích nakládání s odpady uplatňujeme principy oběhového hospodářství. Ve Skupině ČEZ jsme zavedli principy oběhového hospodářství do naší firemní kultury, strategie a procesů našich obchodních aktivit. Za nakládání s odpady a oběhové hospodářství odpovídá představenstvo ČEZ, a. s., prostřednictvím Politiky ochrany životního prostředí a bezpečnosti. Hierarchie nakládání s odpady je dodržována ve všech našich činnostech.
Život ve vodě
Přestože je Česko vnitrozemím bez přístupu k oceánům, cítíme se být odpovědní za světové oceány a v našich provozech se podílíme na ochraně života pod hladinou. Všechna výrobní zařízení Skupiny ČEZ dodržují ustanovení a podmínky ochrany vod, uvedených v povoleních k provozu. Odpovědným hospodařením s povrchovými vodami a řekami předcházíme jejich znečištění. Znečištění plasty vážně ohrožuje oceány a život v nich. Ve Skupině ČEZ nakládáme s odpady na základě principů oběhového hospodářství, které zabraňuje vzniku znečištění odpadem.
Život na souši
Mezi dlouhodobé strategické cíle Skupiny ČEZ patří snižování dopadů na životní prostředí, dosažení globálních klimatických cílů, ochrana biodiverzity a splnění všech emisních a environmentálních požadavků stanovených legislativou a regulačními orgány. Strategie Skupiny ČEZ zahrnuje ochranu a obnovu biologické rozmanitosti, omezení těžby hnědého uhlí a snížení emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Součástí strategie je také obnova území postižených těžbou, kde je v procesu rekultivace podporována biodiverzita stanovišť a jejich směřování k přírodě blízkému stavu.
Jsme si vědomi své role ve společnosti a odpovědnosti, kterou tato role přináší. Naše vedení proto klade důraz na etické zásady jak při veškerém jednání zaměstnanců, tak i v rámci dodavatelského řetězce. Prostřednictvím řádně nastavené obchodní etiky a vztahů se snažíme posilovat důvěru akcionářů i dalších zainteresovaných stran.
Skupina ČEZ vykazuje klíčové ukazatele taxonomie EU v souladu s Nařízením EU 2020/852, tzv. nařízením o taxonomii a souvisejícími akty v přenesené pravomoci. Za fiskální rok 2023 vykazujeme způsobilost a soulad našich ekonomických činností ve vztahu ke všem šesti platným environmentálním cílům. Zejména vůči zmírňování změny klimatu – mitigace (CCM). Naše aktivity v oblasti energetiky a energetických služeb jsou primárně zaměřeny na podstatný příspěvek k mitigaci a Skupina ČEZ nerealizuje významnou ekonomickou činnost zaměřenou na adaptaci.
Skupina ČEZ v souladu s požadavky vykazuje identifikované ekonomické činnosti i ve vztahu k ostatním čtyřem environmentálním cílům, pro které klasifikace činností vznikla v roce 2023: Ochrana vod (WTR), Prevence a snižování znečištění (PPC), Přechod na oběhové hospodářství (CE) a Ochrana biodiverzity a ekosystémů (BIO).
Technická screeningová kritéria se skládají u každé činnosti ze souboru kritérií podstatného příspěvku pro příslušný environmentální cíl (zejména CCM) a souboru kritérií tzv. nezpůsobení významné škody pro ostatních pět environmentálních cílů. Soulad s kritérii je standardně posouzen na úrovni jednotlivé činnosti či projektů daného podniku. Požadavek hodnocení klimatických rizik a taktéž soulad s požadavkem minimálních sociálních záruk jsou kritéria se skupinovým významem napříč činnostmi a jsou hodnoceny na úrovni Skupiny ČEZ.
Popis metodického přístupu a výkaz je součástí Zprávy o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ 2023.